Zmiana na 2018 - Zapraszam na nową stronę wwwKlinikaHuny.pl - uzdrawianie na odległość, i na www.MuninSzaman.pl


Po pierwsze bądź świadomy

Zanim cokolwiek szczególnego zaczniesz robić, stań się poznającym, obserwującym. Angażujemy się w wiele czynności, relacji, wydarzeń bez należytej uwagi, skutkiem czego są nasze błędy i cierpienia.
Bez rozwinięcia świadomości będziesz się wewnętrznie wahał lub popadał w schematy.
Stworzysz w swoim życiu rutynę, która sprawi, że staniesz się swego rodzaju robotem.
W punkcie wyjścia nie powinieneś przyjmować zasady „działaj!” ale „poznawaj!”, „obserwuj!”, „uświadamiaj sobie!”.
Mówię o czymś praktycznym - chodzi mi o oddawanie się praktyce uważności. Istnieją sposoby, którymi możesz się posłużyć, aby praktykować i rozwijać świadomość.
Bez uwagi pozwalamy, by pochłaniało nas myślenie. Działasz, ale w oparciu o wyobrażenia i myśli. Jakże często nie odpowiadają one rzeczywistości. Świadomość z kolei zawsze wskazuje ci na to, co jest. Nigdy cię nie zmyli.
Być świadomym to z uwagą postrzegać rzeczy dookoła i to, co dzieje się w środku, w twoim ciele, twoich uczuciach, myślach.
Poprzez uwagę jesteś połączony nie tylko z rzeczywistością na zewnątrz siebie, z rzeczywistym światem, ale i z rzeczywistym sobą. Zaczynasz wiedzieć co przeszkadza ci być wolnym oraz czego naprawdę chcesz.
A to, czego naprawdę chcesz powinno być tym, co naprawdę robisz.
Bez świadomości siebie nie wiesz co jest dla ciebie właściwe, z kolei bez świadomości świata nie wiesz co mógłbyś zrobić, by to zrealizować.
Bez świadomości swojego ciała nie zauważasz, że jest ono zestresowane, głodne, przejedzone lub też że nadmierne używki wpływają na nie destrukcyjnie. Nie mając świadomości umysłu nie widzisz, że ulegasz różnym ograniczającym przekonaniom, nawykom i skłonnościom prowadzącym do cierpienia.
Niedobór świadomości sprawia, że nie widzisz swojego partnera, dzieci, rodziców, przyjaciół i ich potrzeb. Nie potrafisz również odróżnić tego, co moralne od tego, co niemoralne, czyli niegodne ciebie.
Zaangażowanie w różne działania bez rozwoju świadomości wzmacnia tylko patologiczne, szkodliwe stany ciała, umysłu i relacji, narażając cię na różnorakie trudności i przykre przeżycia, a niekiedy tragedie.
Ze względu na przede wszystkim praktyczną wagę poznania i uwagi, rozwijanie świadomości powinno stać się dla ciebie podstawową czynnością.
Aby widzieć nie potrzebujesz być bogaty, szczególnie uzdolniony, wybitny, genialny, uduchowiony czy wykształcony. Możesz zacząć tu i teraz, taki, jaki jesteś, bez nabywania specjalnych umiejętności i „wtajemniczeń”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz