Zmiana na 2018 - Zapraszam na nową stronę wwwKlinikaHuny.pl - uzdrawianie na odległość, i na www.MuninSzaman.pl


Medytacja - Klucz do Samowyzwolenia

Medytacja jest słowem dzisiaj wieloznacznym. Pod pojęciem medytacji rozumie się różnego rodzaju ćwiczenia wykorzystujące ciało, oddech i umysł. Nie chciałbym przyczyniać się do zwiększenia pomieszania, które potrafi panować w tej dziedzinie. Pragnę jednak zaprezentować nieco inne spojrzenie na istotę medytacji, opierając się o nauki jogi.
Medytacja w pojęciu radża-jogi jest głęboką autorefleksją. Nie chodzi tutaj jednak o rozmyślanie nad sobą, ale obserwację, samoświadomość.
Medytacja jest duchownym i skutecznym sposobem na pozbycie się osobistego cierpienia. Brak samoświadomości sprawia, że pozostajemy w sile tego, co nazywa się "ego".
Ego to iluzja, którą nosimy swoich umysłach jako "mentalne ja". To pewne wyobrażenie samego siebie, które przeszkadza nam w swobodnym byciu sobą.
Ego jest największym problemem każdego z nas. Od dziecka wpadamy w iluzje i koleiny egoistycznej osobowości. Rozwijamy się wraz z naszym ego, doświadczamy nieustającego cierpienia, niezadowolenia.
Wydaje nam się, że coś na zewnątrz może położyć kres temu cierpieniu. Przywiązujemy się zatem do osób i rzeczy, do zewnętrznych warunków w nadziei, że kiedyś coś się zmieni i nasz ból się skończy.
Mamy wrażenie, że pieniądze, seksualność, doskonałe zdrowie czy inne jeszcze okoliczności zapewnią nam szczęście. Prawda okazuje się jednak inna. Nietrwałość zewnętrznych warunków sprawia, że nasze przywiązanie skutkuje bólem i gniewem.
Jeżeli naprawdę chcemy uzdrowienia, potrzebujemy poznać prawdę o naszym ego - klucz medytacji, który wykorzystywany na co dzień jako wiedza przyniesie nam wyzwolenie od naszego największego problemu.
Dopiero wówczas będziemy w stanie odpowiednio uzdrawiać różne dziedziny swojego życia.
===
Bardzo interesującą metodą medytacji jest Isha Kriya, którą możesz poznać - w wersji angielskiej - bezpłatnie i w Internecie. "Nie jestem tym ciałem, nie jestem nawet tym umysłem".

1 komentarz:

  1. Fajnie napisane. Dla mnie medytacja też jest pewną formą autorefleksji, praktyką niezwykle przydatną życiowo. Gdy przychodzi pomieszanie czy złość w reakcji na czyjeś zachowanie lub smutek czy bezradność w obliczu jakiejś sytuacji warto znaleźć chwilę i się temu przyjrzeć, bez oceny, po prostu popatrzeć na to. Z czasem umysł się wycisza, emocje cichną i przychodzą ciekawe wglądy. Jest to okazja do lepszego poznania siebie. Po dłuższej praktyce można zauważyć, że reakcje na różne życiowe sytuacje są coraz bardziej stonowane, spokojne. Zanika tak zwane "auto-nakręcanie się" i "rozkminianie". Więcej się widzi, czuje i rozumie. Działa się skuteczniej i odpuszcza się sprawy, na które nie warto tracić energii.

    OdpowiedzUsuń