Zmiana na 2018 - Zapraszam na nową stronę wwwKlinikaHuny.pl - uzdrawianie na odległość, i na www.MuninSzaman.pl


Ćwiczenie koncentracji i jej znaczenie

Koncentracja to najważniejsza metoda rozwoju wewnętrznego - nie tylko moim zdaniem. W koncentracji spotykają się świadomość i wolność, tworząc nierozłączną parę.
Istnieją różne metody koncentracji. Niektóre stosuje się dla rozwoju określonych właściwości (np. związanej ze wzrokiem).
Koncentracja jest zogniskowaniem uwagi i energii na jakimś obszarze lub przedmiocie doświadczenia. Utrzymując je na nim dostatecznie długo możesz dokonać wiele zmian wewnąrz i na zewnątrz.
Koncentracja może mieć różne warianty:
  • fizyczny - koncentrujesz się na jakimś obiekcie np. wzroku, słuchu, dotyku
  • energetyczny - skupiasz się na oddechu i wrażeniach emocjonalnych, wyczuwaniu energii
  • mentalny - kierujesz uwagę na jakiś przedmiot umysłowy, np. pojęcie, wyobrażenie.
  • duchowy - ogniskujesz swoją świadomość na jakiejś oświeconej właściwości albo zwracasz ją w kierunku swojego ja (medytacja).
Ostatecznie głęboka koncentracja w każdym z wariantów posiada odpowiednie im wszystkie cztery aspekty. Skupienie nigdy nie jest tylko fizyczne, energetyczne, mentalne czy duchowe, ale angażuje całość osobowości i człowieka.
Sposobem, na jaki możesz rozwijać pewną wstępną koncentrację jest przyjęcie wygodnej pozycji ciała, wykonanie Gyan Mudry, skupienie się na naturalnym oddechu i powtarzanie podczas wdechu w myślach "skupienie" oraz podczas wydechu "skupienie". Ćwicz gdzie i kiedy zechcesz, jak długo uznasz za stosowne.
Już minuta lub dwie takiej koncentracji pozwala doświadczyć do pewnego stopnia właściwości, jakie stają się udziałem zaawansowanych joginów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz