Zmiana na 2018 - Zapraszam na nową stronę wwwKlinikaHuny.pl - uzdrawianie na odległość, i na www.MuninSzaman.pl


Otaczający nas absurd ignorancji

Wczoraj byłem przy rozmowie mojej ciotki i matki na temat nieżyjącego od półwiecza ich dziadka a mojego pradziadka. Wspomnienia i uwagi na temat osoby, której... już nie ma. Dopadła mnie refleksja o beznadziei, w jakiej tkwimy bez wiedzy. A nie mamy wiedzy, ponieważ jej nie szukamy. A nie szukamy jej, bo jej nie chcemy.
Ci, którzy odeszli... czym różnią się od nas? Niczym. Nie jesteśmy uprzywilejowani. Można się pocieszać myślą, że oni już nie istnieją, a my jeszcze jesteśmy. Przynajmniej przez jakiś czas. W tym jesteśmy "lepsi".
Pewność życia po śmierci jest bardzo rzadka, powiem mocniej: prawie nie istnieje w społeczeństrwie. To fakt, istnieje wiara w reinkarnację lub jedno życie, w sąd ostateczny, niebo i piekło itd., ale wiara nie ma natury wiedzy. Nie daje przeświadczenia pochodzącego ze zmysłów i doświadczenia.
Ci, którzy żyli przed nami, członkowie naszych rodzin, nasi pradziadkowie itd. dla większości z nas pozbawieni są teraz istnienia. Ich po prostu nie ma. Nas też nie będzie. W tym jest cały ten tragizm niewiedzy.
Żyjesz ale zakładasz, że za jakiś czas nie będziesz istnieć. Nie jest to motywująca perspektywa. Samo to założenie wpędza w depresję. Są oczywiście zwolennicy "życia w absurdzie" jak różni ateistyczni egzystencjaliści, ale trudno powiedzieć, czy są oni szaleni, czy jeszcze normalni.
Zdrowy, rozumny człowiek stawia pytania o rzeczywistość i potrzebuje sensu aby podejmować decyzje. Wolność wymaga wiedzy, a wiedza prawdy.
Czy po śmierci naprawdę nie ma już nic? Czy nasz pradziad znikł jak sen? A może przebywa teraz w świecie subtelnym albo nawet wcielił się i kontynuuje swój rozwój? Która opcja jest prawdziwa?
Nie odpowiem. Znalezienie odpowiedzi jest Twoją prywatną kwestią. Gdybym Ci nawet powiedział wprost to, co ja wiem, uczyniłbyś może z tego kolejny dogmat i żyłbyś w wierze, której rewersem jest niepewność, w której tkwi prawie cały ludzki świat i która zatruwa życie w każdej jego dziedzinie.
Zacytuję tylko klasyka by dać Ci wskazówkę: "prawda jest tam, gdzie nikt nie patrzy". W rzeczywstości masz ją nawet bliżej, niż pod nosem.
===
Książka "Śmierć i zmysły" Jarosława Barańskiego dostępna jest w Sklepie Munina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz