Zmiana na 2018 - Zapraszam na nową stronę wwwKlinikaHuny.pl - uzdrawianie na odległość, i na www.MuninSzaman.pl


Otia post negotia - nie odwrotnie

Otia post negotia - to łacińskie powiedzenie znaczące "odpoczynek po zajęciach" czy "najpierw praca, potem odpoczynek". W czym rzecz? A w tym, że przestawiamy dzisiaj tę kolejność. A potem dziwimy się, że w naszym życiu nie wydarza się nic szczególnego, ważnego, że nie pojawiają się potrzebne zmiany.
Jeśli zaczynasz dzień od rozrywki, to można być pewnym, że nie jesteś z niego zadowolony. Masz niewielkie osiągnięcia. Czujesz się zablokowany. Masz wrażenie, że życie wypada Ci z rąk.
I rzeczywiście tak się dzieje. Jak daleko zajedziesz samochodem na luzie? Czy w ogóle wyprowadzisz go z garażu?
Wszystko, co dobre jest skutkiem naszej pracy. Człowiek jest powołany do pracy. Praca to aspekt jego sposobu istnienia. Oczywiście po pracy należy odpocząć. Ale to nie jest właściwa kolejność, kiedy najpierw zażywamy rozrywki a potem próbujemy coś zrobić.
Co się dzieje? Opadasz z sił. "Nie chce ci się". Tak, ogromnej ilości ludzi "nie chce się" zmienić swojego życia, rozpocząć pracy nad powiększeniem dobrobytu i zapewnieniem sobie sukcesu na różnych polach. Potem tylko narzekają. A jednak nie rezygnują ze stawiania rozrywki na pierwszym miejscu.
Odpoczynek bez pracy staje się pełen cierpienia. Luksus potrafi Cię osłabić fizycznie i psychicznie. Widzimy filmy o bogatych ludziach spędzających cały czas na plażach itd. i wyobrażamy sobie może, że takie życie byłoby wspaniałe. To iluzja. Życie bez pracy to piekło. Długo w ten sposób nie można pociągnąć bez zaburzeń.
Zmień kolejność - najpierw praca. Mnie najlepiej jest pracować rano. Robię wtedy wszystkie najważniejsze rzeczy. Wykonuję najtrudniejsze zadania. Po obudzeniu mamy najwięcej energii.
Jeśli jednak zacząłbym dzień od rozrywki, np. włączenia telewizora, gry komputerowej czy czytania jakiejś powieści, podjęcie się najtrudniejszych zajęć później byłoby o niebo cięższe. I zdarza się, że z takich zadań i postanowień się rezygnuje.
Jemy deser przed obiadem. Najadamy się ciastem a potem nie ma gdzie pomieścić zdrowego pożywienia.
Jeżeli naprawdę dasz z siebie wiele, jeśli zaczniesz dzień od aktywności i będziesz ją odpowiednio kontynuował, nieco zmniejszając jej ilość z biegiem dnia, zrozumiesz prawdziwy sens odpoczynku. Naprawdę docenisz relaks.
Bez pracy zatracamy równowagę psychofizyczną. Stajesz się słaby. Robisz to sobie sam wyzbywając się samodyscypliny i nie ustalając własnych życiowych celów oraz nie nadając im priorytetów, by zajmować się najpierw tym, co najważniejsze, a na koniec pozostawiać te czynności, które mają najmniejszy wpływ na Twój szeroko pojęty dobrobyt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz