Zmiana na 2018 - Zapraszam na nową stronę wwwKlinikaHuny.pl - uzdrawianie na odległość, i na www.MuninSzaman.pl


Nauka rzemiosła a media typu książka

Pełno na naszym rynku poradników, podręczników, audiobooków, kursów DVD, które przynoszą niemałe pieniądze wydawcom i sprzedawcom, może i autorom. Pojawia się wrażenie, że to wystarczy, by nabyć kompetencje godne specjalisty. Jest ono jednak błędne.
Przyzwyczailiśmy się do bycia zalewanym przez media. Wiedza kojarzy nam się z czytaniem książek, stron www i oglądaniem filmów (np. na YouTube), a nie z rozwijaniem doświadczenia.
Informacja - to mylimy z wiedzą. Oczywiście różnie można wiedzę definiować. Chodzi mi tutaj o wiedzę bardziej praktycznie, która pochodzi z bezpośredniego odkrywania rzeczywistości oraz rozwijania umiejętności.
Nie widzimy niekiedy w ogóle potrzeby rozwoju poprzez trening i doświadczenie, a przede wszystkim poprzez kontakt z kompetentnym nauczycielem. Kiedyś tak nie było - uczyłeś się w związku z realnym mistrzem, a nie mistrzem z papieru lub pikseli.
Sam przez długi czas żyłem w złudzeniu, że można się w ten sposób czegoś istotnego nauczyć. To nieprawda. Zacytuję Jerzego Lieberta "Uczę się Ciebie człowieku".
Tu chodzi o coś więcej niż litery, instrukcje i kolorowe animacje.
Tak jest w każdym prawdziwym rzemiośle.
Stare łacińskie powiedzenie głosi: słowa uczą, przykłady kształcą (verba docent, exempla trahunt).
W pracy terapeuty, zwłaszcza naturoterapeuty czy naturopaty przykład jest najistotniejszy. Sposób obchodzenia się z klientem, charakter specjalisty, poziom rozwoju osobistego i moralnego - to są podstawy.
Książka nie pokaże Ci żadnej postawy typowo ludzkiej. Media są wspaniałym nierzadko uzupełnieniem, ale tylko uzupełnieniem treningu bezpośredniego.
Pojawia się również problem skuteczności i bezpieczeństwa wiedzy, z jaką się spotykamy w mediach. Często są to rzeczy szkodliwe lub nieefektywne. Nie ryzykujmy stratą czasu lub uszczerbkiem na zdrowiu, skoro możemy uczyć się od żywej, realnej osoby.
Warto ruszyć tyłek, zadać sobie trochę trudu i poszukać kogoś, kto naprawdę nas czegoś nauczy.
Powróćmy do starego systemu nauki bezpośredniej, ponieważ jest to na dobrą sprawę jedynie działająca metoda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz