Zmiana na 2018 - Zapraszam na nową stronę wwwKlinikaHuny.pl - uzdrawianie na odległość, i na www.MuninSzaman.pl


Prawda, poznanie i pojęcia

Mamy różne pojęcia na temat siebie i świata. Mówi się, że bez pojęć nie można poznawać, że bez nich doświadczenie to tylko zlepek niezrozumiałych wrażeń.
Dzięki pojęciom to, co widzisz nie jest kalejdoskopem zmian, ale ma formę, względną trwałość, która pozwala Ci podejmować decyzje i działać.
Nie chcę wnikać w strukturę poznania i spekulować na temat pojęć i świadomości. Podejdę bardziej psychologicznie. Nasze pojęcia potrafią skutecznie ograniczać nasze możliwości wpływu na własne życie.
W większości przypadków problem składa się przede wszystkim z  pojęć. Widzisz jakąś sytuację, ale masz na jej temat pojęcia nieodpowiadające prawdzie.
Twoje pojęcia nie pasują do rzeczy i osób. Ty myślisz i wyobrażasz sobie jedno, a rzeczywistość to drugie.
Żeby mieć poprawne pojęcia albo po prostu prawdziwe poznanie, należy się zaangażować. Nie uczymy się tego. Po prostu poznajemy, ale jest to pospolite poznawanie, wybrakowane pod kątem kultury poznawczej.
Częścią tego jest z pewnością kultura logiczna, której również brakuje.
Wskutek braku kultury poznawania z łatwością ulegamy dogmatykom szerzącym swoje poglądy z kazalnic. Łatwo nas zwieść. W nauce wcale nie jest inaczej. Np. w medycynie potrafią występować tak wielkie różnice w teoriach co do leków czy różnych procesów biologicznych, że decydują o życiu lub śmierci tych, którzy się do nich odnoszą, a są ciężko chorzy.
Nie mamy świadomości, że nasze pojęcia czy w ogóle poznanie decyduje o działaniu. Jeżeli się mylimy na poziomie poznania, to będziemy się mylić na poziomie decyzji i działań.
Dlatego kahuni poznanie postawili na czele zasad - IKE to świadomość, doświadczenie, percepcja, czyli poznawanie.
Jeżeli jesteś niewolnikiem na gruncie poznania, to będziesz nim także na płaszczyźnie mentalnej, emocjonalnej, energetycznej i fizycznej. JAK NA GÓRZE TAK NA DOLE.
Kluczem do wolności jest oswobodzenie świadomości ze wszelkich dogmatów i wizji rzeczywistości. Wizja to tylko projekcja umysłu.
  • Czy troszczysz się o swoje poznanie?
  • Czy uświadamiasz sobie, że podstawą Twoich błędów i wynikłych z nich nieszczęść była nieprawda? Brak poznania?
  • Czy zdajesz sobie sprawę z ogromu wpływu zdolności poznawczych na całokształt życia, na WSZYSTKO?
  • Czy wiesz, że to Ty i tylko Ty odpowiadasz za swoje poznanie? Świadomość?
Uczy się nas działać, nie poznawać. Taka jest masowa, pospolita, zachodnia kultura. Sądzi się, że za poznanie wystarczą pojęcia nabywane z książek czy w szkole. Nie o taki rodzaj poznania chodzi.
Wiedza konceptualna jest pochodną poznania bezpośredniego. To poznanie bezpośrednie stoi na samym czele (IKE kahunów to właśnie ono), nieuwarunkowane teoriami, założeniami, hipotezami (jak to ma miejsce nierzadko w nauce, zwłaszcza teoretycznej).
Za dużo zakładamy, myślimy, "pojęciujemy", a za mało doświadczamy, odkrywamy bezpośrednio. Poznanie bezpośrednie jest zupełnie inne, niż dowiedzenie się czegoś z książki.
Książki są o tyle cenne, o ile służą rozwojowi poznania pochodzącego z doświadczenia, czyli poprawiają jakość i trafność percepcji, decydowania i działania. Żadna książka nie zwolni Cię jednak od tego, by samodzielnie widzieć i wyciągać z tego wnioski.
Efektem nadmiaru teorii jest poczucie zagubienia przy rozpierającej nas dumie, że tyle "wiemy". Potrzask.
  • Ile jest warta nasza wiedza wobec problemu śmierci, narodzin?
  • Czy dzięki tej wiedzy stajemy się bogatsi, zdrowsi, długowieczni, szczęśliwsi w praktyce?
  • Czy religia, której jesteśmy "pewni", naprawdę odpowiada na najważniejsze pytania? Czy może tylko uczy myślenia w odpowiedni sposób i serwuje nam (wpaja?) swoje pojęcia?
Szukamy GPS, który przeprowadzi nas przez życie w postaci systemu pojęciowego czy myślowego. Jeżeli jednak będziesz patrzył tylko na ekran nawigacji satelitarnej a nie na drogę, którą jedziesz, nawet najlepsze mapy na świecie nie uchronią Cię od wypadku.
==
"Potęga teraźniejszości" Eckharta Tolle - "Odkrywanie samego siebie i dochodzenie do źródła samopoznania to droga wiodąca przez całe nasze życie. Wypełnione jest ono doświadczeniem, które nas wzbogaca i pozwala poszerzać naszą świadomość. Książka "Potęga teraźniejszości" jest dla mnie mapą z drogowskazami, znakami, symbolami prowadzącymi do samopoznania i przeżywania życia tu i teraz, w danym momencie - jedynym i niepowtarzalnym. To książka, z którą jestem na co dzień, którą czytam i kontempluję, do niej wciąż powracam". Katarzyna Figura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz