czwartek, 14 marca 2019

Prawda

Wszyscy szukamy oparcia, tego co pewne i stabilne. Szukamy na zewnątrz a znaleźć możemy tylko wewnątrz.
Każdy z nas ma prawo do prawdy. Do jej poznania i urzeczywistnienia. Mówiąc o prawdzie nie mam na myśli teorii, ale własną prawdziwą naturę, to kim jesteśmy.
Musimy zacząć być świadomymi siebie. Odróżniać siebie od innych i od świata. Postrzegać siebie jako odrębnych, co skutecznie bywa zwalczane.
Prywatność banalizuje się, kultura masowa w postaci wszelkiej - od religii po telewizję - kolektywizuje nas, odwracając uwagę od własnej jaźni. Nie mogą do nas docierać wskutek tego informacje dotyczące nas samych. Oczywiście nie mass kultura jest źródłem tegoż, ale nasza własna ignorancja.
Kiedy nie jesteśmy receptywnie nastawieni na siebie to świat zewnętrzny nas przygniata. Stajemy się zdominowani przez otoczenie i okoliczności. Tracimy kontakt z własnym ja i popełniamy błąd za błędem pod swoim adresem. Układany sobie życie na opak, niezgodnie z samymi sobą.
Czcimy zewnętrzne autorytety i źródła norm, poczucie bezpieczeństwa czerpiąc z poddania się im - konformizmu.
Wsłuchajmy się w swój głos wewnętrzny. Czego tak naprawdę pragniemy? Kim tak naprawdę jesteśmy? Tylko dzięki tej wiedzy bedziemy w stanie żyć życiem zwycięskim, szczęśliwym, zamiast chybiać celu.
Zamiast podążać stale ścieżkami zewnętrznymi zatrzymajmy się i skierujmy do wnętrza. Co tam w ogóle się dzieje? O czym marzę? Czego się obawiam? Jakie są moje preferencje odnośnie pracy, partnera, stylu życia? Co mi odpowiada a co nie, kto mi pasuje a kto nie harmonizuje ze mną.
Musimy zacząć traktować poważnie samych siebie. Jesteśmy bytami realnymi, ośrodkami świadomości i wpływu, jesteśmy osobami.
Bez prawdy nie wiemy kim jesteśmy, po co tu jesteśmy, dokąd zmierzamy i skąd przychodzimy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jesteś uczniem w Szkole Prawdy

Każdy z nas żyje i uczy się. Czasami uczy się na błędach cudzych, czasami własnych. Niemniej warto wziąć pod uwagę, że możemy się mylić i że...